Детінізація і боротьба з контрабандою, підвищення контролю за сферою розрахунків – так податківці називають мету нововведень з касовими апаратами (РРО). Підприємці сприймають це як тиск на бізнес. Спробуємо розібратися, що насправді змінять нові закони і до чого вони призведуть.

Чи всім підприємцям треба вже купувати касові апарати?

Це не зовсім так. По-перше, не всім (1 група єдиного податку залишається без РРО).

По-друге, для 2-4 групи єдиного податку, пропонують два альтернативних варіанти: касовий апарат – в Законі про РРО – це  звичайний касовий апарат у вигляді коробки, яка друкує фіскальні чеки та програмний РРО (прро) – програмний продукт, який встановлюється на певний пристрій (смартфон, планшет, ноутбук, комп’ютер) або ж можна його купити відразу з готовим пристроєм-носієм (такі виробники вже є). Цим носієм в таких виробників, як правило, є звичайний смартфон. Такі РРО стали доступними до використання з 01 серпня 2020 роки (до карантину планувався запуск з 1 квітня 2020 року). Саме другий варіант рекомендує податкова як найбільш простий варіант для ФОП 2-4 групи. Застосовувати програмні РРО можуть також і інші суб’єкти господарювання, включаючи фізичних осіб-підприємців загальної системи оподаткування і юросіб. Причому у всіх суб’єктів господарювання, в т.ч. і єдиноподатників, буде вибір – звичайний РРО або програмний РРО,  або ж і звичайний і програмний одночасно, як кому зручно.

Увага: Єдиноподатникам 2-3 групи податківці радять застосовувати програмний РРО як базовий варіант Закон про РРО – тут і далі Закон “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995 р № 265.

Касовий апарат потрібно навіть на базарі?

Ні, це не зовсім так. По-перше, від звичайних фізосіб, які продають на базарах овочі або вживані речі, застосування касових апаратів не будуть вимагати (ні програмних, ні звичайних). Це ж стосується 1-ї групи платників єдиного податку. Цій групі прописана торгівля виключно на ринках і обсяг доходу з 02.04.2020 р. встановлено в межах 1 млн грн / рік. Правда, тут є один нюанс – на ринках знаходиться чимала кількість підприємців 2 групи. Їм якраз і доведеться мати РРО – звичайний або програмний.

Увага: Звичайній фізособі (не підприємець), який продає на базарі овочі, касовий апарат буде і в подальшому не потрібен.

Скасують накладений платіж при торгівлі через інтернет-магазини?

Насправді ніхто нічого не скасовує. Продаж через Інтернет-магазин, як і раніше, треба фіскальний чек. Однак з 01.01.2021 цю вимоги треба виконувати ще й підприємцям 2-3 групи. В основному вони і торгують через Інтернет. Накладений платіж – це оплата на пошті після огляду товару, який надійшов. Діючими законами він безпосередньо не заборонений. Проблема тут в іншому – підприємець, відправив товар не може сформувати фіскальний чек до відправлення товару, так як товар ще не оплачений. І не може самостійно це зробити на відстані без посередника або певних технічних засобів.

Вихід із ситуації: створення власних місць видачі – підходить для великих Інтернет-магазинів; відпустку тільки за попередньою оплатою – не завжди зручно покупцеві. Є товар, який потрібно оглянути; використання такого програмного РРО сторонніх розробників (НЕ ДПС), які дозволяють відстрочити формування електронного фіскального чека до фактичної передачі товару покупцеві (після його огляду і оплати) – зручний спосіб для невеликих Інтернет-магазинів, магазинів-початківців; чек формує поштовий оператор, наприклад, Нова пошта. Однак, підприємець обов’язково повинен попередньо вкласти в посилку товарний чек.

 

Фіскальний чек засвідчує факт здійснення розрахункової операції, але не містить опису товару. Товарний чек підтверджує факт передачі товару від покупця і містить інформацію про товар і використовується при поверненні товару; використання кур’єрської доставки. Кур’єр може користуватися портативним носієм з ПРРО.

При накладеному платежі шукаємо відповідне рішення: раніше ФОП на єдиному податку не звертали уваги на цю проблему, так як взагалі не зобов’язані були формувати фіскальні чеки, якщо обсяг їх річного доходу був в межах 1 млн грн. Однак з 01 квітня 2021 ситуація змінюється і якщо ФОП на єдиному податку отримає передоплату з банківської карти покупця, то він стає зобов’язаний самостійно сформувати фіскальний чек на своєму РРО або прро, який вже повинен до того часу мати зареєстрований належним чином.

З 01.04.2020 РРО стає обов’язковим при реалізації: товарів (надання послуг) через мережу Інтернет, з дорогоцінних металів, каменів, органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння; діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидко обслуговування, крім продажу в загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладах (інші винятки – п. 11 ст. 9 Закону про РРО); послуг туристичних агентств, туроператорів; послуг готелів, хостелів та інших місць тимчасового розміщення; текстилю (крім на ринках); автодеталей і інших приналежностей для автомобілів (повинен бути кабмінівський перелік); продаж уживаних товарів в магазинах, наприклад, в комісійних магазинах, секонд-хендах, ломбардах тощо.

Також касові апарати стають необхідним для реалізації платних послуг в сфері охорони здоров’я (п. 61 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ та роз’яснення ДПС). За класифікатором ДК 009: 2010 це буде код 86 “Охорона здоров’я”. Отже, касові апарати (звичайні, програмні або обидва) застосовують всі підприємці, крім 1 групи єдиного податку.

Зверніть увагу, що ДПС виступає ЗА використання РРО в ситуаціях прийому платежів банківськими картами, а також через системи Приват24, LiqPay, Portmone, монобанк і інші (індивідуальна податкова консультація ДПС від 31.01.2020 р № 398/6 / 99-00- 05-04-01-06 / ІПК).