Обов’язок розкриття структури власності юридичних осіб (кінцевого бенефіціара підприємства) визначені новою редакцією Закону про фінмоніторинг. Тут необхідно зауважити, що Закон передбачає:
- до 11.10.2021 необхідно подати первинні дані про бенефіціарів.
- щорічно з 2022 року необхідно підтверджувати структуру власності незалежно від наявності змін.
Іншими словами, не варто розраховувати, що одного разу надавши таку інформацію, все буде вирішено. З цього року щорічно всі юрособи повинні будуть протягом 14 днів від дати їх держреєстрації подавати звіт про бенефіціарів. Наприклад, якщо реєстрація датована 16.03.2020 р., то звіт про бенефіціарів потрібно подавати щорічно в період з 17.03 по 30.03, причому, незалежно чи були якісь зміни в їх складі або частках, чи ні.
Зауважте, що дані потрібно подавати і кожен раз, коли в структурі власності відбуватимуться будь-які зміни – зміна складу засновників, їхній частці, розміру статутного капіталу і т.п. Нові відомості необхідно подати протягом місяця від дня внесення відповідних змін.
Самостійно виявлені юрособою помилкові, некоректні, недостовірні або неповні дані можна без наслідків виправити і уточнити протягом трьох робочих днів.
Слід зазначити, що для підтвердження відомостей про бенефіціарів підприємства не потрібно наявності будь-якого спеціального рішення органу управління юридичної особи. Однак воно може знадобитися, якщо одночасно з цими даними вносяться інші зміни, наприклад, в статут.
Також варто враховувати, що в разі пропуску встановленого строку подання держреєстратору звіту про бенефіціарів, або ігнорування цього обов’язку, за ненадання документів, що підтверджують бенефіціарів, юрособа буде оштрафована на суму – від 17 тис. до 51 тис. грн.
Документи для підтвердження бенефіціарів юрособи
Починаючи з 2022 року, щоб підтвердити бенефіціарів, юрособі необхідно подати документи за переліком, затвердженим Мінфіном:
1. Заява за формою № 6, в якій зазначаються відомості про бенефіциарних власників юрособи, а якщо його засновником також є юрособа – відомості про його бенефіціарів, якщо ж в і в такій юрособі присутня інша юрособа, необхідно розкрити кінцевого власника – фізособу.
Крім того, буде потрібно надання статуту і виписки про держреєстрацію юрособи, копій паспортів та податкового коду (при наявності) та керівника юрособи. При цьому якщо замість паперового паспорта-книжечки у зазначених осіб є ID-карта, копія з неї не знімається, досить вказати її дані в реєстраційній заяві ф. № 6.
2. Схема власності за формою, визначеною Мінфіном.
3. Виписки (витяги), інші документи торгового, судового або банківського реєстру, яким підтверджується факт реєстрації юрособи-нерезидента в його країні перебування, якщо засновником юрособи є юрособа-нерезидент.
4. Копії нотаріально посвідченого документа, що посвідчує особу бенефіціара – для фізособи-нерезидента. У разі оформлення такого документа без використання ресурсів Державного демографічного реєстру (паспорт-книжечка) – також і для фізособи-резидента.
Зверніть увагу, що документи нерезидентів необхідно перекласти українською мовою, засвідчивши переклад нотаріально. Додатково знадобиться легалізація документа, в разі надання іноземних документів (крім паспорта).
Як підтвердити бенефіціарів у 2021 році?
У 2021 році мова йде про включення до ЄДР інформації про бенефіціарів, тому для підтвердження структури власності в 2021 році необхідно подати весь перелік документів, вказаний в попередньому пункті, крім Звіту за формою 6 – замість неї подається Форма 2.
Схема структури власності підприємства
Окремо варто зупинитися на тому, що собою являє структура власності юрособи і як її відобразити. На сайті Мінфіну розміщені зразки складання схематичного зображення структури власності. У будь-якому випадку, вона повинна містити:
- перелік осіб, прямо чи опосередковано володіють юрособою,
- розмір часток бенефіціарів,
- також вказуються особи, які незалежно від формального володіння / участі можуть чинити істотний вплив на менеджмент юрособи або бізнес,
- крім цього, потрібно описувати не тільки спосіб здійснення, а й характер вирішального впливу бенефіціара на діяльність підприємства.
При цьому, якщо інформація про бенефіціарів чітко не простежується за наявними в держреєстрі даними, до схеми потрібно додати документи, які підтверджують його можливості впливати на діяльність юрособи.
Підготовлена схема власності перед її відправкою / передачею держреєстратору повинна бути підписана керівником юрособи.
Як і куди подати звіт про бенефіціарів підприємства?
На даний момент подати звіт про бенефіціарів можна тільки через держреєстратора або нотаріуса. Заявлена Законом про держреєстрацію норма про електронної подачі поки не реалізована.
За допомогою у питаннях подання звіту про кінцевих бенефіціарів підприємства можете звертатись до наших експертів.